Officiellt namn: Göteborgs universitet Postadress: Box 100 Ort: Göteborg Postnummer: SE-405 30 Land: Sverige Att: Ulrica Carlsson E-post:ulrica.carlsson@gu.se
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Fönsterputstjänster.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänster
Tjänstekategori: nr 14: Fastighetsstädning och fastighetsförvaltning
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Göteborg.
Nuts-kodSE232 Västra Götalands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Upphandlingen omfattar fönsterputstjänster på Göteborgs universitet och Chalmers tekniska högskola. Sammanlagd årlig inköpsvolym är 1,7 MSEK. Inköpsvolymen är uppdelad på fem (5) olika delområden. Göteborgs universitets fastighetsobjekt är indelade i tre (3) olika områden och Chalmers fastighetsobjekt är indelade i två (2) olika områden. Anbudsgivare får lämna anbud på ett eller flera områden.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
90911300 Fönsterputsning
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.