Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Schakt- och lastbilstjänster samt material och tippning
Referensnummer: SBN 2022/1-29
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 43200000 Schakt- och grävmaskiner samt tillhörande delar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar schakt- och lastbilstjänster samt material och tippning till Täby kommun.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 43200000 Schakt- och grävmaskiner samt tillhörande delar, 45112500 Schaktning, 60100000 Vägtransporter, 60181000 Uthyrning av lastbilar med förare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kommunen har under föregående år avropat schakt och lastbilstjänster till ett värde av cirka 8 miljoner kronor per år. Utöver detta köper kommunen anläggningsmaterial samt tipp av massor för ca 800 000 kr per år (exklusive moms).