79704-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Reparation och underhåll av kylargrupper
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kyla service, läckagesökning, installationsarbeten samt återkommande årlig kontroll
Referensnummer: 22/47
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50730000 Reparation och underhåll av kylargrupper
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal – Kyla service, läckagesökning, installationsarbeten samt återkommande årlig kontroll
Eskilstuna Kommunfastigheter AB m fl
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45331230 Installation av kylutrustning, 71630000 Teknisk besiktning och provning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Förfrågan avser ramavtal för Kyla service, läckagesökning installationsarbeten samt återkommande årlig kontroll, 4 kvartalsmöten för genomgång av status av anläggningarna ska ingå.
Förkommande arbeten utförs i fastigheter som rymmer lägenheter och lokaler hos Eskilstuna Kommunfastigheter AB, i kommunala fastigheter (kontor, skola, förskola mm), i industrifastigheter samt i kontors- och verksamhetslokaler hos övriga kommunala bolag.
Entreprenören skall föra register över anläggningarna och i samband med årlig kontroll göra en statusbesiktning av anläggningen. Registret samt sammanställning skall årligen översändas till Beställaren. Utformning av sammanställning sker i dialog med Beställaren, levereras i excel format.
Kvartalsmöten för genomgång av anläggningarnas status ska ingå.
Vid återkommande läckagekontroll ska larmfunktionernas funktion testas.
Förfrågan omfattar även felsökning samt reparationer på ordinarie arbetstid samt under jourtid på Beställarens kylanläggningar för kylar och frysar i skolor och boenden etc.
I dagsläget finns för Eskilstuna kommun, Eskilstuna Kommunfastigheter, ca 120 st anläggningar som innehåller ca 330 aggregat