798079-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Socialvård och tillhörande tjänster – Extern utförare insatser enl. LSS (Korttidsvistelse, Korttidstillsyn & Daglig verksamhet) med lantlig inriktning
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Extern utförare insatser enl. LSS (Korttidsvistelse, Korttidstillsyn & Daglig verksamhet) med lantlig inriktning
Beskrivning: Söderköpings kommun inbjuder till anbudsgivning gällande –Extern utförare insatser enl. LSS (Korttidsvistelse, Korttidstillsyn & Daglig verksamhet) med lantlig inriktning, med löpnummer UH-2025-26, enligt nedanstående instruktioner och bifogade handlingar. Upphandlingen avser Korttidsvistelse (korttidshem) omfattar maximalt 14 platser/placeringar och beräknas träda i kraft den 1 september 2026. Utanför det egna hemmet enligt 9§ punkt 6 LSS. Tjänsten ska utföras under hela dygnet alla dagar på året. Korttidstillsyn (förlängd frita) omfattar maximalt 12 platser/placeringar och beräknas träda i kraft den 1 september 2026.För skolungdom över 12 år utanför det egna hemmet i anslutning till skoldagen samt under lov enligt 9§ punkt 7 LSS. Daglig verksamhet, maximalt 5 heldagsplatser helgfria vardagar och beräknas träda i kraft den 1 september 2026. Enligt lagen (1993:387) om stöd och service till vissa funktionshindrade, LSS §9 punkt 10. Flera personer kan dela på en plats med tex en halvdag vardera. Uppskattat totalt värde och tillika takvolym (SEK) av hela upphandlingen för hela kontraktets löptid, inklusive eventuella förlängningsperioder beräknas till: 50 000 000,00 SEK. Det uppskattade värdet baseras bl.a. på inköpshistorik och beräknad prisuppräkning under avtalstiden. Beställare garanterar inga volymer. Leverantören ska kunna leverera upp till avtalets takvolym. Upphandlande myndighet/Kund/Beställare garanterar inte fullt nyttjande/beläggning av platser/placeringar. Upphandlingen omfattar målgruppen barn och vuxna personer med funktionsnedsättning tillhörande personkrets 1, 2 och 3 enligt 1 § LSS. Personkrets 1 avser personer med utvecklingsstörning, autism eller autismliknande tillstånd. Personkrets 2 avser personer med en betydande och bestående begåvningsmässig funktionsnedsättning som uppkommit efter en hjärnskada i vuxen ålder. Personkrets 3 avser personer med andra varaktiga fysiska eller psykiska funktionshinder som uppenbart inte beror på normalt åldrande, om de är stora och förorsakar betydande svårigheter i den dagliga livsföringen och därmed ett omfattande behov av stöd eller service.
Intern identifierare: UH-2025-26
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 85300000 Socialvård och tillhörande tjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 85310000 Socialt arbete, 85311000 Social omsorg med inkvartering, 85311200 Social omsorg för handikappade, 85312000 Socialvård utan inkvartering, 85312100 Tjänster för dagcentrer
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000