79861-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Konsulttjänster för skydd och kontroll av eldsvåda och explosion
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inköp och service av brandsläckare och skyltar för utrymning och annan utrustning t ex brandfiltar mm
Referensnummer: KS 2022/0140
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71317100 Konsulttjänster för skydd och kontroll av eldsvåda och explosion
II.1.4.
Kort beskrivning
Service av brandsläckare och skyltar för utrymning och annan utrustning t ex brandfiltar mm
Lunds kommun och Lunds kommuns fastighets AB, genom Lunds kommuns upphandlingsenhet, inbjuder intresserade Anbudsgivare att inkomma med anbud avseende upphandling av ramavtal avseende Inköp och service av brandsläckare och skyltar för utrymning och annan utrustning t.ex. brandfiltar m.m. i enlighet med de krav och villkor som framgår av detta upphandlingsdokument.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
35110000 Brandbekämpnings-, nöd- och säkerhetsutrustning, 35111000 Brandbekämpningsutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inbjudan
Ramavtal kommer att tecknas med en (1) Leverantör. Avtalsvillkor som kommer att ligga till grund för ramavtal redovisas nedan under rubriken ”Avtalsvillkor”. Potentiella Ramavtalsleverantörer benämns nedan ”Anbudsgivare” och ”Leverantör”.
Upphandlingen är samordnad med flera upphandlande myndigheter och ramavtal kommer att tecknas med respektive upphandlande myndighet som anges under rubriken ”Upphandlande myndigheter”.
Alla namn och personuppgifter som förekommer i upphandlingsdokumenten hanteras enligt reglerna i EU:s dataskyddsförordning (EU) 2016/679 (GDPR). Detsamma förutsätts gälla för de namn och personuppgifter som lämnas i anbud eller annan handling enligt detta upphandlingsdokument.
Översiktlig beskrivning av uppdraget
Uppdraget avser:
Årlig service av brandsläckare, brandposter och övrigt brandmateriel
Inköp av brandsläckare och brandfiltar m.m.
Fylla och serva släckare
Kontroll av utrymningsplaner samt kontroll av efterlysta och genomlysande skyltar
Uppsättning av brandsläckare, brandfiltar, utrymningsplaner samt skyltar
Uppdragets omfattning i detalj framgår av upphandlingsunderlaget i dess helhet, se bland annat under rubriken ”Upphandlingsdokument”.
Beställaren avser att teckna ramavtal med en (1) Leverantör.
Ramavtal kommer att tecknas med den leverantör som lämnat det ekonomiskt mest fördelaktiga anbudet baserat på lägst pris.
För information om avtalstid, se under rubriken ”Avtalstid”.