2. Förfarande
Förfarande
Titel: Skolskjuts och särskilda persontransporter i Nyköping
Beskrivning: Upphandlingen avser utförande av skolskjuts och särskilda persontransporter inom Nyköpings kommun. Kommunen omfattar en yta om cirka 2 066 km² och har cirka 58 352 invånare. Uppdraget inkluderar flera kategorier av transporter som beställaren ansvarar för att planera, samordna och besluta om. Beställaren innehar det fulla mandatet att fastställa vilka resenärer som ska transporteras, vid vilka tider och på vilka sträckor. Leverantören ska utföra uppdraget i enlighet med beställarens planering och tillhandahålla en servicenivå som överensstämmer med avtalet. Med skolskjuts avses transporter mellan elevens bostad och skola i anslutning till skolans fastställda start- och sluttider för elever i förskoleklass, grundskola, anpassad grundskola och anpassad gymnasieskola. Verksamhetsresor avser transporter till och från undervisning eller aktiviteter som bedrivs på annan plats än elevens ordinarie skola, exempelvis modersmålsundervisning eller simundervisning. Omsorgsresor avser transporter till och från daglig verksamhet för vuxna enligt gällande lagstiftning. Transporter till och från andra kommuner och län kan förekomma. Leverantören äger rätt att samordna användningen av fordon inom ramen för avtalet. Leverantören får även merutnyttja fordonen under förutsättning att detta inte påverkar den avtalade trafiken eller inskränker på uppdragets fullgörande. I uppdraget ingår även trafikledning för att hantera avvikelser i trafiken. Takvolymen som fastställts av beställaren är 210 miljoner vilket framgår av upphandlingsdokumenten. Trafikstarten sker 2027-07-01. Trafikperioden pågår 2027-07-01 – 2031-06-30, med möjlighet till förlängning till och med 2033-06-30. Transporterna ska utföras med de fordonstyper som anges i fordonsspecifikationen. Det uppskattade behovet är 35 fordon. Transportverksamheten är föremål för kontinuerlig översyn. Antalet resenärer med rätt till transport kan variera över tid, vilket kan medföra att trafikens omfattning och inriktning kan komma att justeras efter dialog mellan parterna. Upphandlingen omfattar ett anbudsområde, Nyköpings kommun. Beställaren avser att teckna avtal med den anbudsgivare som lämnar det ekonomiskt mest fördelaktiga anbudet enligt tilldelningskriterierna. För fullständig beskrivning av uppdraget hänvisas till upphandlingsdokumenten i deras helhet.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 60112000 Kollektivtrafik på väg
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115878:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 60120000 Taxitjänster, 60100000 Vägtransporter, 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål