79913-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projektörer Västerbottens, Västernorrlands och Jämtlands län
Referensnummer: 549/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet avser huvudsakligen projekterings- och/eller utredningsuppdrag av ny-, till- och ombyggnader, samt renovering, planarbete och miljöarbete m.m. avseende projekt avsedda att uppföras
Eller utföras inom Västerbottens, Västernorrlands och Jämtlands län.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71200000 Arkitekttjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71316000 Konsulttjänster för telekommunikation, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71321000 Tekniska konstruktionstjänster för maskintekniska och elektriska installationer i byggnader, 71321400 Konsulttjänster inom ventilation, 71332000 Geotekniska ingenjörstjänster, 71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Fortifikationsverket inbjuder er att lämna ansökan för att få avge anbud i denna ramavtalsupphandling.