2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling av ekonomisystem
Beskrivning: Pensionsmyndigheten avser att upphandla ett ekonomisystem on-premise som ska ersätta dagens befintliga system (on-premise Unit4 ERP). Pensionsmyndigheten är i behov av ett användarvänligt, kostnadseffektivt och överskådligt ekonomisystem med de funktioner och processer som är vanligt förekommande inom en myndighet.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:107468:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 48812000 Ekonomiska informationssystem, 48440000 Programvara för finansiell analys och redovisning, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd