See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: TI 2023-1046 System för bedömning och loggning inom bygg- och anläggning
Beskrivning: Upphandlingen avser en webbaserad sökbar produktdatabas med ett användarvänligt system som förenklar arbete med miljödata. UM har för avsikt att använda tjänsten i syfta att dokumentera och logga material i bygg- och anläggningsprojekt utifrån miljölagstiftning och miljöcertifieringar såsom Miljöbyggnad.
Intern identifierare: TI 2023-1046
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90714100 Miljöinformationssystem
Ytterligare klassificering (cpv): 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71313400 Miljökonsekvensbedömning för bygg- och anläggningsarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generell del
Beskrivning: Upphandlingen avser en webbaserad sökbar produktdatabas med ett användarvänligt system som förenklar arbete med miljödata och som på ett pedagogiskt och tydligt sätt visar för våra kommuninvånare och politiker hur kommunens arbete med hållbar utveckling ser ut. UM har för avsikt att använda tjänsten i syfta att dokumentera och logga material i bygg- och anläggningsprojekt utifrån miljölagstiftning och miljöcertifieringar såsom Miljöbyggnad.
Huvudklassificering (cpv): 71313400 Miljökonsekvensbedömning för bygg- och anläggningsarbeten
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Generell del (1)
Beskrivning: Upphandlingen avser en webbaserad sökbar produktdatabas med ett användarvänligt system som förenklar arbete med miljödata och som på ett pedagogiskt och tydligt sätt visar för våra kommuninvånare och politiker hur kommunens arbete med hållbar utveckling ser ut. Telge Fastigheter AB och Telge Bostäder AB har för avsikt att använda tjänsten i syfta att dokumentera och logga material i bygg- och anläggningsprojekt utifrån miljölagstiftning och miljöcertifieringar såsom Miljöbyggnad.