79975-2023 - ResultatSverige-Kristianstad: Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ambulanskläder 2022
Referensnummer: 2022-O001210
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser inköp av kläder till ambulansverksamhet som bedrivs i Region Skånes egen regi.
Region Skånes värdegrund vilar på välkomnande, drivande, omtanke och respekt. För att kunna leverera avancerad vård och service är det på så vis av vikt att ambulanspersonalens arbetskläder består av ett välfungerande och hållbart helhetskoncept.
Ambulanssjukvården i Region Skåne är en utvecklande enhet som är intresserad av samarbete med leverantörer som kan följa och utveckla arbetet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18110000 Arbetskläder för män, 18140000 Tillbehör till arbetskläder
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen