See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Laboratorieinformationhanteringssystem för laboratoriet
Beskrivning: Avtalet avser ett laboratorieinformationhanteringssystem (LIMS) för laboratoriet som hanterar allt från inregistrering av prover, utför analyser på avloppsvatten och slam, resultathantering, kvalitetskontroll, bedömning, rapportering och statistik.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:101135:Lot:1
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Planerade Avtalstid är från och med 2025-11-01 och till och med 2030-12-31. Kunden har möjlighet att säga upp Avtalet med en uppsägningstid av 6 månader. Avtalet löper dock minst i 24 månader. Kunden har ensidig rätt att förlänga Avtalet enligt optioner för förlängning i 1+1+1 år. Avtalets maxtid är 8 år.