799884-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten – Eldfasta arbeten pannanläggningar
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelEldfasta arbeten pannanläggningar
BeskrivningSkellefteå Kraft AB bjuder in till att lämna anbud för eldfasta arbeten på pannanläggningar, diarienummer UH-2025-23, enligt bifoagade instruktioner och handlingar. Syftet med upphandlingen är att tillgodose det återkommande behovet av eldfasta arbeten vid våra pannanläggningar. Detta behov finns både i Skellefteå centralort samt i Västerbottens inland (Lycksele och Malå). De mest arbetsintensiva perioderna under året infaller normalt mellan maj och september. De huvudsakliga uppdragen avser underhåll och eldfasta arbeten på följande trycksatta anordningar: Skellefteå: 1 st CFB ångpanna 100 MW 1 st BFB hetvattenpanna 30 MW Flertal mindre olje-/pelletspannor 0,5–5,0 MW inom radie 50 km Lycksele: 1 st CFB ångpanna 45 MW Enstaka oljepannor 5–15 MW Flertal mindre pelletspannor 0,5–5,0 MW inom radie 100 km Malå: 1 st BFB ångpanna 16 MW Enstaka mindre olje-/pelletspannor 0,5–5,0 MW inom Malå centralort
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:108442:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 42160000 Panncentraler