80020-2022 - ResultatSverige-Kiruna: Avfallshantering
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Omhändertagande av farligt avfall
Referensnummer: 2021-059
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90510000 Avfallshantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Omhändertagande och transport av farligt avfall till godkänd destruktions-anläggning, tömning av stora oljeavskiljaren på Kiruna avfallsanläggning samt transport och omhändertagande av spillolja/ spilloljevatten och säkerhetsrådgivning för hantering av farligt gods i enlighet med MSB:s föreskrifter.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90500000 Avfallstjänster, 90512000 Avfallstransport, 90520000 Hantering av radioaktivt, giftigt, medicinskt och farligt avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen