2. Förfarande
Förfarande
Titel: Grön El 2025
Beskrivning: SMHI genomför en upphandling av grön el till SMHIs samtliga mätstationer, samt till myndighetens kontor i Uppsala och Göteborg. SMHI har idag ett avtal för mätstationerna (se bifogad förteckning i Excel) med Bodens Energi. Denna upphandling avser att försäkra SMHI om att elleveranserna till samtliga av våra cirka 275 mätstationer, samt till SMHIs kontor i Uppsala och i Göteborg, består av miljövänligt alternativ, nedan kallat "Grön el". SMHIs definition av Grön el är: ”El som är producerad från förnybara, icke-fossila energikällor, nämligen vindenergi, solenergi, aerotermisk energi (luftvärme), geotermisk energi, hydrotermisk energi (vattenvärme) och havsenergi, vattenkraft, biomassa, deponigas, gas från avloppsreningsverk samt biogas”. Biomassa definieras som ”den biologiskt nedbrytbara fraktionen av produkter, avfall och rester från jordbruk (både vegetabiliska och animaliska ämnen), skogsbruk och närstående industrier inklusive fiske och vattenbruk samt den biologiskt nedbrytbara fraktionen av industriavfall och kommunalt avfall”. SMHI avser att upphandla leverans av el, producerad från förnybara energikällor till angivna uttagspunkter och har för avsikt att ingå ramavtal med en (1) leverantör som kan tillgodose efterfrågat behov i enlighet med detta upphandlingsunderlag. Leveranspunkter anges i kravspecifikationen, samt i bifogad förteckning.
Intern identifierare: 2025/2343/2.3.1
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generell del
Intern identifierare: 1804723-0
Huvudklassificering (cpv): 65000000 El-, vatten- och energiverk
Ytterligare klassificering (cpv): 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Generell del (1)
Intern identifierare: 1812409-1