See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Radondosor och analystjänster
Beskrivning: Upphandling av radonmätpaket och analystjänster för kommuner i Dalarna Falu, Gagnef, Hedemora, Ludvika och Avesta kommuner – inklusive deras kommunala bolag – bjuder in till upphandling av radonmätpaket och tillhörande analystjänster. Uppdraget omfattar leverans av radondosor, instruktioner för mätning, analys av insamlade dosor samt sammanställning av resultat i tydliga och användbara rapporter. Mätningarna ska genomföras i både bostäder och verksamhetslokaler inom de deltagande kommunerna. Leverantören ska tillhandahålla ett komplett, kvalitetssäkrat system för långtidsmätning av radon enligt Strålsäkerhetsmyndighetens föreskrifter och rekommendationer. Vi söker en erfaren och serviceinriktad aktör som kan säkerställa pålitliga leveranser, smidig hantering och professionell rapportering – från första utskick till färdigställd analys.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90731400 Övervakning och mätning av luftföroreningar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:93960:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 38300000 Mätutrustning, 71355000 Mätningstjänster, 90731000 Tjänster med avseende på luftföroreningar