801-2020 - ÄndringSverige-Stockholm: Telekommunikationstjänster utom telefon- och dataöverföringstjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyrda fiberförbindelser och tjänster
Referensnummer: SR1927
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
64220000 Telekommunikationstjänster utom telefon- och dataöverföringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Sveriges Radio AB inbjuder till att lämna anbudsansökan gällande – ”Hyrda fiberförbindelser och tjänster”.
Dessa fiberförbindelser avser att koppla ihop alla huvud och underredaktioner med varandra och forma ett nätverk med hög kapacitet och låg fördröjning. Kraven på tillgänglighet är höga och huvudredaktionerna ska vara anslutna med redundanta förbindelser så att enskilda störningar inte påverkar möjligheten att sända radio.