See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Skatterådgivningstjänster avseende fastighetsinvesteringar
Beskrivning: Upphandlingen utgör en ramavtalsupphandling och avser skatterådgivningstjänster kopplade till AP7:s investeringar i fastigheter. AP7 är en statlig förvaltningsmyndighet utan egen intern skatteavdelning eller expertis. AP7 är i en expansionsfas avseende illikvida investeringar och har till syfte med denna upphandling att teckna avtal med Leverantörer med lokal närvaro i Sverige, men som även kan täcka övriga nordiska länder, s.k. "Nordic reach, local lead".
Intern identifierare: AP7 2025/137
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79221000 Skatterådgivning
Ytterligare klassificering (cpv): 79100000 Juridiska tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000