80140-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Kristianstad: Läkemedel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Smärtläkemedel.
Referensnummer: 1700853
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33600000 Läkemedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser Smärtläkemedel.
Upphandlingen består av flertalet delområden inom området Smärtläkemedel, se bilaga Sortimentsförteckning för vilka delområden upphandlingen avser.
Avtalen kommer att löpa under ett (1) år med rätt för Region Skåne till förlängning i upp till tre (3) år. Beräknad avtalsstart 1.9.2017.
I bilaga Sortimentsförteckning anges referensvärde gällande förbrukning inom området Smärtläkemedel.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen