80145-2022 - ResultatSverige-Kungshamn: Marin forskning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal konsulttjänst för områdena plats i havet och fiskeredskap
Referensnummer: KA 2021/763
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
73112000 Marin forskning
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar följande: Stöd i projekten utifrån expertkunskap och erfarenhet inom hållbart selektivt fiske, design och egenskaper hos fiskeredskap, material som används i fiskeredskap och hur ett kommande producentansvar för fiskeredskap kan utvecklas. Uppdrag kan också innefatta stöd i utvecklingen av nya lösningar som bidrar till ett renare och levande hav.
Insatsernas längd och omfattning varierar utifrån kommunens behov.
För fler detaljer se upphandlingsdokumenten
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
73000000 FoU-tjänster samt tillhörande konsulttjänster, 73100000 Forskning och experimentell utveckling, 73110000 Forskning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen