80146-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Skellefteå: Diverse entreprenader inom särskilda fackområden
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Entreprenadmaskintjänster med förare
Referensnummer: UH-2019-312
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262600 Diverse entreprenader inom särskilda fackområden
II.1.4.
Kort beskrivning
Skellefteå kommun upphandlar entreprenadmaskintjänster med förare för löpande uppdrag inom kommundelarna. Övriga deltagande myndigheter utöver Skellefteå kommun på denna upphandling är Skellefteå buss AB, Skellefteå museum AB och Västerbotensteatern. Anbud kan lämnas på alla områden eller enstaka (delat anbud).
Avtalet är rangordnat 1-3 på varje arbetsområde (varukorg/prisfråga).
Skellefteå kommuns nyanläggning kommer alltid att använda vinnaren i varukorgen för ”Skellefteå tätort arbetsområde 1-2” för alla arbetsområden där de utför arbeten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 150 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Priser Skellefteå tätort arbetsområde 1-2 (dold varukorg)
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Pris Boliden och Jörn arbetsområde 3 (öppen varukorg)
Del nr: 2
Pris Bureå, Lövånger och Burträsk arbetsområde 4 (öppen varukorg)
Del nr: 3
Pris Byske och Kåge arbetsområde 5 (öppen varukorg)
Del nr: 4