80197-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Skyltar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av Ramavtal för hänvisnings- och informationsskyltar till Sveriges nationalparker.
Referensnummer: NV-08839-16
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34928472 Skyltar
II.1.4.
Kort beskrivning
År 2011 infördes den visuella identiteten, Sveriges nationalparker, i landets första nationalpark. Målet är att den visuella identiteten ska införas i landets samtliga 29 nationalparker i tiden fram till år 2020.
Naturvårdsverket och förvaltare för landets nationalparker, på fullmakt från Naturvårdsverket, är de som kommer att avropa leverans av skyltprodukter under hela avtalsperioden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen