80221-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Snickeriarbeten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för mindre byggnadsarbeten
Referensnummer: SN 2019/0051
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45421000 Snickeriarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet avser teknikområde bygg, i form av byggservice och mindre byggentreprenader, där beställaren vid avropstillfället bedömer att värdet av det arbete som ska utföras uppgår till högst fem (5) miljoner kronor. Arbeten under ramavtalet avser utförande av reparations-, service-, underhålls- samt ny-, om- och tillbyggnadsarbeten i fastigheter som förvaltas av beställaren och kan komma att avropas i form av såväl utförande- som totalentreprenader.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45262700 Ombyggnadsarbete, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45420000 Snickerimonteringar, 45450000 Övriga färdigställande byggnadsarbeten, 45453000 Reparation och renovering, 45453100 Renoveringsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen