80231-2019 - ResultatSverige-Märsta: Byggtekniska konstruktionstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Radonåtgärder
Referensnummer: UH-2017-290
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Sigtuna kommun avser att upphandla konsult för genomförande av radonutredning och åtgärdande byggledning.
Konsult ska arbeta med utredning av radon, föreslå åtgärder och byggleda entreprenad av radonsanering.
Avtalstid tre (3) år med ett (1) optionsår.
Kommunen avser att teckna avtal med två (2) leverantörer.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 98341130 Fastighetsskötsel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen