Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lokalvård Vellinge kommun
Referensnummer: UH-2023-29
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90900000 Städning och renhållning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser lokalvård med tillhörande kring- och tilläggstjänster till Vellinge kommunen verksamhetslokaler genom köp av daglig schemalagd städning, storstädning och golvunderhåll, fönsterputsning samt leverans av hyrmattor (entrémattor) till Beställarens verksamhetslokaler.
Upphandlingen delas in i fyra (4) geografiska områden där varje område utvärderas separat. Anbudsgivare ska lämna anbud på samtliga geografiska områden. Anbudsgivare kan tilldelas kontrakt avseende ett (1) eller flera geografiska områden. Samma Anbudsgivare kan tilldelas samtliga fyra (4) områden. Samtliga städobjekt inom ett geografiskt område ska prissättas för att möjliggöra utvärdering.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 80 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90900000 Städning och renhållning, 90910000 Städning, 90911200 Städning av byggnader, 90919000 Kontors- och skolstädning samt rengöring av kontorsutrustning, 90919200 Kontorsstädning, 90919300 Städning av skolor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen