80259-2021 - ResultatSverige-Göteborg: Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Biträdande projektledare - Projekt Masthuggskajen
Referensnummer: 7977/20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen syftar till att teckna avtal om konsulttjänster avseende två biträdande projektledare till trafikkontorets projekt Masthuggskajen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71540000 Byggteknisk ledning, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
I uppdraget ingår bl.a. stöd- och samordningsuppgifter under såväl projektering och produktion, liksom ekonomiuppföljning, byggledningsuppgifter m.m. Projektets karaktär ställer krav på mycket gedigen erfarenhet av stora komplexa anläggningsprojekt med många gränssnitt.
Med hänsyn till jul- och nyårshelgerna uppmärksammas anbudsgivare särskilt på att sista dag att ställa frågor om upphandlingen är den 17 december 2020.