80260-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Sveg: Byggnadsteknik
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulter till bygg- och markentreprenader - Byggledare, Projektledare, Kvalitetsansvarig, Besiktningsman
Referensnummer: VMR 2023/3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71315000 Byggnadsteknik
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för successiva avrop av konsulttjänster avseende bygg- och markentreprenader. Byggledare, Projektledare, Kvalitetsansvarig och Besiktningsman.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71312000 Byggnadsteknisk rådgivning, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen