80263-2022 - ResultatSverige-Uppsala: Tjänster för olje- och gasindustrin
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Flytande naturgas – drivmedel till fordon
Referensnummer: UVA-2021-01442
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
76000000 Tjänster för olje- och gasindustrin
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal omfattande leverans av naturgas i form av LNG (Liquified Natural Gas) till beställarens LNG-anläggning i Fyrislund, Uppsala. Naturgasen används som komplement till beställarens egen produktion av biogas. Som option skall även inköp av gröngasväxlad biogas anges.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
09100000 Bränslen, 09120000 Gasformiga bränslen, 09123000 Naturgas
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtal omfattande leverans av naturgas i form av LNG (Liquified Natural Gas) till beställarens LNG-anläggning i Fyrislund, Uppsala. Naturgasen används som komple-ment till beställarens egen produktion av biogas. Som option skall även inköp av gröngasväxlad biogas anges.