2. Förfarande
Förfarande
Titel: Kv Tygeln 3, Luleå Edeforsgatan ROT, Etapp
Beskrivning: 38 lägenheter som ROT:as Befintliga installationer som el, VVSstammar, ventilation m.m. byts ut. FTX-system installeras. Tak, fönster och balkonger byts. Ny modernare planlösning med nytt badrum och kök. Ny samlingslokal samt nya förråd i källarplan och i vindsvåning. Parkeringsplatserna renoveras. På de förhyrda parkeringarna anläggs kombinerad elbils- och motorvärmarutrustning. Båda husen dräneras och sekundärkulverten för fjärrvärmen byts. Spill och vatten byts ut och en översyn av dagvattnet görs med en ny avsättning till det kommunala dagvattennätet. Hus 5 består av sju plan och har en byggnadsarea på cirka 360 m², BTA 2540 m². Hus 6 består av fyra plan och har en byggnadsarea på cirka 570 m², BTA 1860 m². 38 befintliga lägenheter renoveras (ROT) 5 nya lägenheter tillkommer varav: tre lägenheter i Hus 5, befintligt källarutrymme rivs av entreprenören och färdigställs av gymnasieskolan. Rivning och överlämning till gymnasieskolan ska prioriteras. två lägenheter i Hus 6, befintligt källarutrymme rivs och de nya lägenheterna byggs och färdigställs i entreprenaden.
Intern identifierare: 72301
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45262690 Renovering av byggnader
Ytterligare klassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331210 Installation av ventilation, 45453100 Renoveringsarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Kv Tygeln 3, Luleå Edeforsgatan ROT, Etapp