80308-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Ledning, styrning, kommunikation och IT-system (C4)
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Handläggningssystem för gator och parker
Referensnummer: 17221
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
35710000 Ledning, styrning, kommunikation och IT-system (C4)
II.1.4.
Kort beskrivning
Gator och parker inom Umeå kommun avser att upphandla ett IT-stödsystem som ska främja ett effektivt och väl fungerande digitalt arbetssätt, där handläggare både kan handlägga sina ärenden/tillstånd och se andra handläggares ärenden/tillstånd i systemet. Viktigt för handläggningen är att det går att få en snabb överblick över allt som händer, visuellt, via en karta som uppdateras kontinuerligt utifrån de ärenden/tillstånd som kommer in.
Drift ska ske hos leverantör som även ska tillhandahålla uppdateringar, support och underhåll.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
35710000 Ledning, styrning, kommunikation och IT-system (C4), 35711000 Ledning, styrning och kommunikationssystem, 48000000 Programvara och informationssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen