2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ledningsröjning 2026–2028 – Sandviken Energi Elnät AB
Beskrivning: Sandviken Energi Elnät AB avser att genomföra röjning och kvistning av ledningsgator för elnätets luftburna distributionsledningar inom mellanspännings-, lågspännings- och vissa högspänningsstråk. Uppdraget omfattar ledningsgator belägna i kommunens landsbygds- och skogsområden samt ett antal tätortsnära avsnitt.
Intern identifierare: SEAB 2025/39
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 77211300 Trädröjning
Ytterligare klassificering (cpv): 77210000 Skogsavverkning, 77211000 Tjänster i samband med skogsavverkning, 77340000 Beskärning av träd och klippning av häckar, 77341000 Beskärning av träd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Ledningsröjning 2026–2028 – Sandviken Energi Elnät AB