See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Konsulttjänster för vattenvårdsåtgärder
Beskrivning: Ramavtal omfattande kvalificerade konsulttjänster avseende limnologiska vattenvårdsåtgärder inom Helsingborgs kommun, samt inom Rååns avrinningsområde. I uppdraget ingår konsulttjänster för genomförande av våtmarker, svämplan, vattendragsrestaurering och andra vattenvårdsåtgärder. Även framtagande av åtgärdsplaner inom området kan ingå.
Intern identifierare: 197/2025
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71313000 Miljötekniska konsulttjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster, 90700000 Miljötjänster, 90710000 Miljöledning, 90712000 Miljöplanering, 90714000 Miljörevision, 90733000 Tjänster avseende vattenföroreningar, 90733100 Övervakning eller kontroll av föroreningar i ytvattnet, 90733700 Övervakning eller kontroll av föroreningar i grundvattnet
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Konsulttjänster för vattenvårdsåtgärder