80401-2018 - ResultatSverige-Västervik: Utrustning för urologisk undersökning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
ESVL, utrustning för stötvågsbehandling
Referensnummer: 2017-098
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33125000 Utrustning för urologisk undersökning - LA48
II.1.4.
Kort beskrivning
Landstinget i Kalmar län avser att ersätta befintlig utrustning för ESVL på Oskarshamns sjukhus med ny utrustning placerad på Västerviks sjukhus.
Utrustningen ska vara av ”mobilt” utförande och placeras på kirurgmottagningen, Västerviks sjukhus, för behandling av stensjukdom i urinvägarna med hjälp av stötvågsteknik med hög effektivitet och säkerhet.
Utrustningen ska vara anpassad för användning med röntgengenomlysning samt ultraljud för lokalisering av stenar i urinvägarna.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
En utrustning av mobilt utfärande.