80404-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Kontorsmateriel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kontorsmaterial allmänt
Referensnummer: VF2019-0005
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30192000 Kontorsmateriel
II.1.4.
Kort beskrivning
Kontorsmaterial, pennor, block, pärmar, radergummi, häftapparat, plastfickor, m.m.
Upphandlingen
Upphandlingens referensnummer och benämning är: VF2019-0005 Kontorsmaterial allmänt
Upphandlingen avser ramavtal och omfattar följande produktgrupper:
50 Block/Böcker 51 Pärmar 52 skrivbordsmaterial 54 Plastficka 55 Mappar 56 Pennor 57 Etikett 58 Kvitto 59 Turnummerlappar 60 Märkband/kassett/maskin 61 Tejp och tillbehör 62 USB 63 CD 64 Övrigt sortiment 65 Första hjälpen sortiment 66 Rengöringsmaterial
Upphandlingens värde för 12 månader uppskattas till: 2500000 SEK, dock kan inga volymer garanteras.
Avtalsperiod
Avtalets beräknade startdatum: 2019-07-01
Avtalets beräknade slutdatum: 2022-06-30
Avtalslängden är 36 månader med möjlighet till 1 st förlängningsoptioner à 12 månader.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18452000 Säkerhetsnålar, 22800000 Register, kontoböcker, pärmar, blanketter och övriga trycksaker av papper eller kartong, 30141100 Miniräknare, 30190000 Diverse kontorsutrustning och kontorsmateriel, 30192127 Pennställ, 30237132 USB-kort, 30237220 Musmattor, 33141623 Förstaförbandslådor, 39263000 Skrivbordsutrustning, 39292500 Linjaler, 39830000 Rengöringsmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen