2. Förfarande
Förfarande
Titel: ARN T5 PBI Tekniska specialister
Beskrivning: Huvuduppdraget för varje fackområde avser system- projekterings- och bygghandlingsskede samt förfrågningsunderlag och förberedande arbeten under 2026–28 omfattar bl.a. följande: - Inläsning/genomgång av redan framtagen bygghandling/förfrågningsunderlag för att förstå redan projekterad produkt. - Ansvarig för respektive fackområde - Säkerställa att kravuppfyllnad inom berört fackområde nås - Löpande specialiststöd inom eget fackområde. Rådgivning, analyser och kartläggning. - Utgöra expertstöd till projektens/programmets övriga resurser så som projektledning, andra tekniska specialister och projektörer Option Optionsuppdrag 1 - Samma uppdrag som huvuduppdraget - Uppdragstid och leverans sker under perioden 2029–2042 eller tills godkänd driftöverlämning. För de fall att anbudsansökande företag vill använda sig av European Single Procurement Document (ESPD) kommer Swedavia möjliggöra för detta genom att på begäran skicka ut dokumentet till det anbudssökande företaget. Dokumentet kan sedan fyllas i och bifogas anbudsansökningen. Användandet av ESPD är frivilligt.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Kvalitetssamordnare
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:122418:Lot:1
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Tidplanerare
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:122418:Lot:2