80410-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Härnösand: Sjukbäddar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hemsjukvårdssängar 2019
Referensnummer: 19RS1764
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33192100 Sjukbäddar
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar ett ramavtal för köp av Hjälpmedel inom ISO-kod 181210 Hemsjukvårdssäng enligt beskrivning i Kravspecifikation och mall för upphandlingskontrakt.
Denna upphandling är en delområde till tidigare upphandling av Hemsjukvårdssängar och relaterade produkter 2019 (18RS8630). Värdet på upphandlingen uppskattas till ca 410 000 SEK per år.
Upphandlingsföremål
Denna upphandling omfattar köp av hemsjukvårdsängar, tillbehör och reservdelar till Hjälpmedel Västernorrland enligt beskrivning i Kravspecifikationen, Mall för upphandlingskontrakt och övrigt förfrågningsunderlag.
Hjälpmedelsverksamheten har i uppdrag att lagerhålla och distribuera hjälpmedel till brukare i eget boende.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33192000 Möbler för sjukvårdsändamål, 33192120 Sjukhussängar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen