80414-2026 - Resultat
Sverige – Programvara för bildbehandling – Bildanalys av kraftledningar
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Bildanalys av kraftledningar
Beskrivning: Svenska kraftnät upphandlar ett verktyg för analys av bildmaterial från årlig inspektion av upp till cirka 15 000 km luftledning och 50 000 stolpar. Verktyget ska använda bildigenkänning för att identifiera objekt och avvikelser samt möjliggöra effektiv, stegvis analys. Upphandlingen omfattar även manuell bildanalys och löpande utveckling av verktyget med stöd av analytiker med relevant kompetens.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 48328000 Programvara för bildbehandling
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114233:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 72212328 Programvaruutvecklingstjänster för bildbehandling, 72212320 Programvaruutvecklingstjänster för ritning och bildbehandling, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 48000000 Programvara och informationssystem