80425-2022 - ÄndringSverige-Stockholm: Kollektivtrafik med tåg
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tågresor
Referensnummer: 23.3-8074-20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60210000 Kollektivtrafik med tåg
II.1.4.
Kort beskrivning
Statens inköpscentral vid Kammarkollegiet välkomnar leverantörer att lämna anbud i upphandlingen av inrikes tågresor. Upphandlingen omfattar samtliga inrikes tågsträckor som anbudsgivaren har i sitt publika utbud, vilket även inkluderar eventuella säsongståg. Upphandlingen omfattar även periodkort/pendlarkort/klippkort som anbudsgivaren har i sitt publika utbud.
Upphandlingen kommer att resultera i ett ramavtal med en löptid om 24 månader (med möjlighet till ytterligare förlängning på upp till 24 månader) där alla statliga myndigheter och ett antal andra upphandlande myndigheter kommer att kunna tillgodose sina behov av inrikes tågresor.
Avrop från ramavtal som följer av denna upphandling ska göras genom av avropsberättigad anlitad resebyrå.