2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ny 72,5/12 kV transformatorstation Värnamo Västra
Beskrivning: Värnamo Elnät AB avser att, under perioden 2026-2028, bygga en ny 72,5/12 kV transformatorstation för att ersätta befintlig station Värnamo Västra. Den nya stationen ska bestå av en ny byggnad innehållande två transformatorer T1 och T2, nytt 72,5 kV GIS-ställverk, 12 kV ställverk, batterirum, likspänningsrum, växelströmsrum och kontrollrum.
Intern identifierare: 25/6
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 65310000 Eldistribution
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000