80446-2022 - Frivillig förhandsinsynSverige-Örebro: Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förhandsinsyn gällande köp av support, underhåll, vidareutveckling samt tillhörande konsulttjänster till Medvind
Referensnummer: KS 275/2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Örebro Kommun har genom tidigare genomförd upphandling efter konkurrensutsättning i enlighet med gällande lagsstiftning rätt att nyttja systemet Medvind med tilläggsfunktioner. Nyttjanderätten är ej begränsad i tiden. Support, underhåll och vidareutveckling med tillhörande konsulttjänster måste ske löpande för att systemet ska fungera för dess avsedda ändamål. Örebro kommun behöver därför ingå ett avtal rörande dessa åtgärder. I och med denna annons om förhandsinsyn meddelar Örebro kommun sin avsikt att tilldela kontraktet till Visma PubliTech AB.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72212400 Programvaruutvecklingstjänster för affärstransaktioner och personliga affärer, 72222300 IT-tjänster, 72250000 System- och stödtjänster, 72267000 Underhåll och reparation av programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalet utgör ett underhållsavtal vars syfte är att säkerställa att Örebro kommun under avtalstiden kan använda avtalat IT system på bästa sätt gällande schema och bemanning.