2. Förfarande
Förfarande
Titel: Trygghetsskapande teknik för särskilt boende
Beskrivning: Upphandlingen avser ett funktionsåtagande för trygghetsskapande teknik inom särskilda boendeformer i egen regi enligt SoL och LSS. I kommunen finns fyra särskilda boenden för äldre med totalt 274 lägenheter. I samtliga lägenheter inom kommunens särskilda boenden för äldre ska det installeras trygghetsskapande teknik som gör det möjligt för den enskilde att påkalla omedelbar hjälp, som medger anonymiserad digital tillsyn och som möjliggör för medarbetarna att utan fördröjning uppmärksamma behov av hjälp och stöd samt riskfyllda situationer. Genom avvikelsedetektering och anpassning efter varje individs unika behov, ska den trygghetsskapande tekniken omedelbart uppmärksamma personalen på om och när det är nödvändigt att vara fysiskt närvarande hos den enskilde.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79711000 Larmövervakningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:104191:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 79710000 Säkerhetstjänster