Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ärendehanteringsystem ÄHS.
Referensnummer: KS 16-2070
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48219300 Programvara för administration
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar nyttjanderätt av programvara, service, support, uppdateringar, utbildning och konsulthjälp för ärendehantering och tillhörande processer. Kommunen avser att hantera driften själva och på egen hårdvara. Initialt så består uppdraget av att installera, anpassa och driftsätta systemet samt att flytta över processer från nuvarande system (Nilex).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 1 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48219300 Programvara för administration, 72510000 Administrativa tjänster för datorer, 72317000 Datalagring
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen