80493-2018 - ResultatSverige-Kungsbacka: Elektrisk utrustning och tillbehör
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elmaterial
Referensnummer: 17/46
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31680000 Elektrisk utrustning och tillbehör
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att tillgodose Kungsbacka kommuns behov av ett brett elmaterialsortiment, till verksamhet bland annat inom tekniska förvaltningen (reningsverk) och fastighetsförvaltningen.
Utvärderingskriterier och metod.
Kungsbacka kommun kommer att tilldela avtalet till den/de anbudsgivare som har lämnat det/de ekonomiskt mest fördelaktiga anbudet/n.
Kontroll av anbud genomförs av en referensgrupp inom Kommunen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31681000 Eltillbehör, 31681400 Elkomponenter, 31681410 Elmateriel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kommunen kommer att anta det/de ekonomiskt mest fördelaktiga anbudet/anbuden utifrån kriteriet pris enligt följande; Anbudspris ska lämnas i ”Bilaga – Elmaterial produktlista” enligt nedanstående förutsättningar: · Anges i SEK exklusive moms · Anbudsgivare anger anbudspris per position i ”Bilaga – Elmaterial produktlista” · Varje positions anbudspris x positionens beräknade årsvolym = anbudssumma per position · Anbudssumman för respektive position summeras sedan samman till en total anbudssumma för nettoprissatta produkter. · För rabattsortiment anges rabatten med minst två (2) siffror.
Anbudsgivare ska kunna tillhandahålla samtliga i prisbilagan efterfrågade artiklar eller likvärdiga.
De anbud som innehar lägst total anbudssumma och uppfyller samtliga uppställda krav kommer att antas.