80540-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Aneby: Ägg
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ägg
Referensnummer: KS 2019-215
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
03142500 Ägg
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av ägg till Aneby kommuns måltidsverksamheter.
Orientering
Aneby kommun upphandlar ramavtal avseende livsmedel inom området ägg (inklusive äggmassa och äggula på dunk) till kommunens kostenhet. Enheten tillreder måltider till kommunens brukare inom vård, skola och omsorg, ca. 1 500 portioner per dag. Aneby kommun avser ingå ramavtal med en leverantör.
Uppskattad volym är ca. 120 000 SEK/år baserat på statistik.
Omfattning
Upphandlingen omfattar ägg, äggmassa samt äggula på dunk.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av ägg och äggprodukter till Aneby kommuns måltidsverksamheter.