2. Förfarande
Förfarande
Titel: IT-säkerhetspartner
Beskrivning: Upphandlingen syftar till att upphandla en partner för att förstärka SVAABs OT-infrastruktur där våra kritiska verksamhetsprocesser som vattenförsörjning, avlopps- och reningsverk tjänster samt ledningsnät hanteras. Vi strävar efter att effektivt skydda mot och hantera cyberhot och upprätthålla en robusthet mot andra störningar, samtidigt som vi säkerställer fullständig överensstämmelse med ledande säkerhetsstandarder och riktlinjer, inklusive NIS2, CER, IEC 62443 och ISO 27001.
Intern identifierare: 24/6
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 72212710 Programvaruutvecklingstjänster för säkerhetskopiering eller återställning, 72212730 Programvaruutvecklingstjänster för säkerhet, 72212731 Programvaruutvecklingstjänster för filsäkerhet, 72212732 Programvaruutvecklingstjänster för datasäkerhet, 72910000 Säkerhetskopiering, 79710000 Säkerhetstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000