See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Serviceresor Arjeplog, Gällivare och Piteå.
Beskrivning: Denna upphandling avser samhällsbetalda persontransporter som avropas och administreras av Länstrafiken i Norrbotten AB (LTN) enligt med vad som framgår av den här anbudsinbjudan med bilagor. Upphandlingen görs på uppdrag av Regionala kollektivtrafikmyndigheten i Norrbotten (RKM) och Region Norrbotten (RN). Den trafik som är aktuell i denna upphandling utgörs av samhällsbetalda transporter av olika slag. Dels gäller det den särskilda persontrafiken, bestående av färdtjänst, riksfärdtjänst och sjukresor. Dels omfattar denna upphandling anropsstyrd trafik, kommunresor och budtransporter. Upphandlingen baseras på de villkor och förutsättningar som anges i upphandlingsdokument med bilagor.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 60120000 Taxitjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:116100:Lot:1