80636-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Johanneshov: Gräsklippare
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Markvårdsmaskiner
Referensnummer: 19-125
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
16311000 Gräsklippare
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling är en ramavtalsupphandling som avser markvårdsmaskiner med tillbehör och redskap av olika slag inklusive rikstäckande leverans och garantiåtagande m.m. till HBVs medlemsbolag som finns i hela Sverige. Offererade varor ska i första hand vara lämpade för yttre skötsel inom bostadsområden och parker. Närmare specifikationer på avtalsföremålet framgår av upphandlingsdokumentet med bilagor i sin helhet.
Denna upphandling består av följande anbudsområden som utvärderas var för sig:
Del A Åkgräsklippare 14-50 hk och redskap/tillbehör
Del B Redskapsbärare 19-24 hk och redskap/tillbehör
Del C Redskapsbärare 25-75 hk och redskap/tillbehör
Del D Redskapsbärare 76-150 hk och redskap/tillbehör
Del E Ej bogserade sopmaskiner och redskap/tillbehör
Del F Bogserade sopmaskiner och tillbehör
Del G Kompakttraktorer och redskap/tillbehör
Del H Kompaktlastare och redskap/tillbehör
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
16700000 Traktorer, 34144400 Fordon för väghållning, 34144431 Sopmaskiner med suganordning, 34900000 Diverse transportutrustning och reservdelar, 34913000 Diverse reservdelar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen