Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggledare för planerade bostadsprojekt.
Referensnummer: 17/12
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Byggledare; Arbetet innebär att företräda beställaren i rollen som Projektledare/ Byggledare eller Sakkunnig, utföra kontroll- och enklare besiktningsarbete samt ekonomiuppföljning. Kontakt med hyresgäster kan förekomma.
Kontrollansvarig, KA, enligt Boverkets författningssamling BFS 2011:14,
KA 4, med behörighet K som kontrollansvarig för projekt av komplicerad art.
Planerade objekt är:
Nordstjärnan 13,
Kv. Nithammaren 8,
Kv. Nätet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71244000 Kostnadsberäkning, kostnadsövervakning, 71247000 Övervakning av byggnadsarbete, 71520000 Övervakning av bygg- och anläggningsarbeten, 71540000 Byggteknisk ledning, 71631000 Teknisk besiktning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen