Typ av upphandlande myndighet Annan typ: Public Service-bolag
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Arkitekttjänster.
Referensnummer: 17/25
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71200000 Arkitekttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med denna upphandling är att teckna ramavtal avseende Arkitekttjänster med ett (1) konsultföretag, som efter avrop ska utföra uppdrag enligt ramavtalets villkor.
Konsulten ska efter avrop från Beställaren svara för utrednings- och projekteringstjänster i samband med ny-, om- och tillbyggnader i fastighetsbeståndet tillhörande Beställaren. Anbudsgivaren ska kunna utreda och genomföra uppdrag med inriktning på teknik-/kontorsmiljö, ljudrum, datahallar samt publik och offentliga miljöer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen