2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal konsulttjänster, Konstruktör & Geotekniker
Beskrivning: Ramavtalet omfattar projektering inom angivna discipliner i AUC.1. Uppdrag kommer att variera i omfattning och storlek från mindre utredningsuppdrag till större projekteringsuppdrag beroende på beställarens behov och på projektens storlek och komplexitet. Uppdrag kan komma att avse projektering vid nybyggnad, renovering, om- eller tillbyggnad av beställarens fastighetsbestånd.
Intern identifierare: MIC 2026/69
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Ramavtal konsulttjänster, Konstruktör & Geotekniker