80675-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Hantering av ofarligt avfall
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hantering av aska från förbränning av bioprodukter, askåterföring
Referensnummer: 22/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90513000 Hantering av ofarligt avfall
II.1.4.
Kort beskrivning
Jönköping Energi har behov av att teckna ramavtal med en leverantör som handhar återföringen av de bottenaskan från vår förbränning av bioprodukter
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90513400 Bortskaffande av aska
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlande företag
Jönköping Energi AB (JEAB) org.nr: 556015-3354
Orientering
Jönköping Energi AB avser att upphandla ramavtal med 1 entreprenör för återföring av flygaska till skogsmark från ett biobränsleeldat kraftvärmeverk på Torsvik.Före anbudsgivning skall besök på anläggningen göras via tidsbokning (se 2.3.3).
Upphandlingsform
Upphandlingen genomförs som ett förhandlat förfarande i enlighet med Lagen om offentlig upphandling inom försörjningssektorn 2016:1146 (LUF) med tillägg i SFS 2021:1111. Upphandlingen utförs i steg där marknaden bjuds in att ansöka, lämna anbud och avtala.1. Inbjudan, detta dokumentet med bilagor2. Leverantörers kvalificering av sin verksamhet samt anbud på det prel. underlag som gäller i inbjudan.3. Möte med ansökande som kommit med de bästa anbuden på bifogat underlag i inbjudan.4. I de fall underlaget är tydligt nog och anbuden inte avviker genom alternativ, andra processer eller annat som gör att den preliminära förfrågan måste skrivas tydligare och ge andra anbudslämnare möjlighet att lämna alternativa anbud som JEAB är intresserad av kan ett preliminärt anbud redan antas och tilldelas efter anbud i ansökan... 5. I de fall JEAB väljer att kvarhålla sitt urprungliga prel. förfrågningsalternativ, som möjligen förtydligas ,och även önska anbud på ytterligare alternativ kan en andra omgång i upphandlingen inledas där de ansökande får en andra chans att lämna anbud på ursprungligt underlag och alternativ som Jeab är intresserad av.6. Anbud lämnas och utvärderas där de två bästa anbudslämnarna beaktas7. Diskussion och klargörande av anbuden, förhandling och tilldelning8. Kontrakt tecknas efter avtalsspärr.Upphandlingsformen ger möjlighet för beställaren att lämna ut underlag till kvalificerade leverantörer som genom kreativitet skapar värde i processen utan att beställaren måste göra om upphandlingen från början.Vi tror att det finns ett värde i askåterföringen som markägare ännu inte värdesatt tillräckligt alternativt att tillfället för att sprida askan ändras och samordnas med andra aktiviteter varför kostnaden kan absorberas av andra processteg i skog- och marksvård.
Språk
Anbud skall skrivas på svenska.
Kommunikation under upphandlingen.
Eventuella frågor om upphandlingen ställs i TendSigns funktion för ”Frågor och svar” på www.tendsign.com. Svar och andra uppgifter om upphandlingen, under anbudstiden, delges registrerade anbudsgivare via TendSign. För att undvika att leverantören missar någon information i systemet aviseras all ny information från upphandlaren till den e-postadress som är knuten till anbudsgivarens konto. Innan anbud lämnas uppmanas anbudsgivaren att kontrollera om nya uppgifter om upphandlingen har tillkommit. Sista dag för ställande av frågor är 4 arbetsdagar före sista anbudsdag.
Lägsta pris
Upphandlande företaget kommer att anta det anbud som uppfyller samtliga ställda "skall"-krav i förfrågningsunderlag. Bästa förhållandet mellan pris och kvalitet med utvärderingsgrund pris kommer att gälla som grund för tilldelning.